bilgi@tekilziyaretci.com +90 544 226 57 40

Varis Tedavisi

0 Comments

Tıbbi ismi kronik venöz yetmezlik olarak adlandırılan, kısa adıyla varis olarak da bilinen hastalıktan muzdarip kişi sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Toplardamar sisteminin düzgün çalışmamasının bir sonucu olarak, kanın kalbe doğru aşağıdan yukarıya tek yönlü akmasını sağlayan kapakçıklar iyi çalışmaz. Normalde kişi ayağa kalktığında bu kapakçıkların kapanması gerekirken, kapanmadığı durumda kan bacaklara geri döner ve mevcuttaki damarların basıncını arttırır. Basınç artışı damarın genişleyip, deri altından görünür hale gelmesine sebep olur. Başlangıç aşamasındayken estetik olarak hoş olmayan görüntülere yol açmasının yanında, hastalık ilerledikçe ağrı, gece krampları, şişlikler, hatta varis ülseri denilen yaralarınoluşumu gibi rahatsızlıkları da beraberinde getirir. Varis oluşumunun sebepleri genetik, hormonel gibi müdahale edilemeyen faktörlerden ileri gelebileceği gibi, fazla kilo, meslek hastalığı gibi çevresel etkiler nedeniyle de oluşabilir. Belirtileri arasında bacak ağrıları/sızlama, kramp ve kaşıntı, bacakta renk değişimi, kanama ve ülser yer almaktadır.

Varis belirtilerinden herhangi birisine sahip olan kişi öncelikle bir kalp damar cerrahi uzmanına muayene olmalıdır. Başvuracağınız doktorun uzmanlık alanının varis tedavisi olmasına dikkat edin. Toplardamar genişlemesine bağlı varis teşhisi konulduğu durumlarda,tek çözüm yolu bilimsel anlamda tedavi görmekten geçer. Medical Art gibi varis tedavisi üzerinde uzmanlaşmış, tek dalda hizmet veren merkezlerde ameliyatsız, teknolojiye dayalı tedavi yöntemlerini bulmak mümkündür. Ameliyatlı müdahalelerde sadece kalın varisler tedavi edilirken, ameliyatsız tedaviler çok daha ince, 1 mm boyutundan başparmak kalınlığına kadar uzanan bir spektrumdaki damarlar tedavi edilmektedir. Ameliyatsız tedavi seçeneklerimiz arasında lazerle varis tedavisi, radyo frekans (RF), köpükle varis tedavisi, skleroterapi yer almaktadır. İğne girmeyen küçük damarların tedavisinde lazer tercih edilirken, kılcal ve orta boy varis tedavisinde radyo dalgaları ile tedavi eden RF kullanılmaktadır. Köpük tedavisinde özel bir köpük ince bir enjektör ile hasta damarlara enjekte edilerek, onların yokolmalarını sağlar. Sadece 10 dakika sürmektedir, 1-6 seans gerekebilir. Skleroterapide, köpük yerine özel bir ilaç enjekte edilmektedir. İleri seviye varis tedavisinde endikedir. Bilimsel yöntemlerin yerine ne yazık ki ameliyatsız tedavi uyguladıklarını öne süren bazı firmalar, bitkisel tedavi, hatta sülük tedavisi uygulamaktadır. Bitkisel tedavi adı altında sunulan bitki, krem ve ilaçlar sadece ağrı, kaşıntı gibi anlık şikayetlere çözüm bulabilmektedir. Benzer şekilde sülük tedavisinde bölgeden kan çekilmesi, kapakçıkların düzelmesini sağlayamaz.

Önde gelen İstanbul Varis Tedavisi merkezlerinden Medical Art Varis Tedavi Merkezi, SGK ile anlaşmalı olup hastalara ücretsiz muayene imkanı sağlamaktadır. Muayene sonrasında izlenecek tedavi bedelinin %50’si SGK tarafından karşılanmaktadır. Tedavi ücretleri konusunda daha ayrıntılı bilgiyi sitemizden öğrenebilir vesize en yakın kliniğimizden randevunuzu alabilirsiniz. Unutmayın, damar sağlığı hafife alınacak bir konu değildir, sıkıntıların daha büyük sorunlara yol açmaması için hemen tedavi edilmesi gerekir.

http://www.varis.pro